Model Number : TYE-1200X
MOQ : 1 pcs
Packaging Details : free-fumigation wooden case
Delivery Time : 7working days
Payment Terms : TT in advance,Western union,moneygram
Supply Ability : 300 pcs/month
CNC Wood machine for round shape material TYE-1200X
CNC Wood machine for round shape material Features:
diameter:200mm , length:1200mm
CNC Wood machine for round shape material Parameters:
| MODEL | TYE-1200X CNC Router |
| Working Area (X*Y*Z) | 1200X300X200mm or higher Z axis |
| Processing accuracy | 0.01mm |
| Repositioning accuracy | 0.05mm |
| Spindle | 2.2KW variable speed , water-cooled (3.0kw, or bigger spindle) |
| Spindle rotating speed | 0-24000rpm/min |
| Max Moving Speed | 10000mm/min |
| Working speed | 0-8000mm/min |
| Driving mode | gear rack&pinion |
| Voltage | AC220V/50Hz or 110V/60HZ |
| Max. Power consumption | 2.9KW |
| Feeding Height: | 200mm or higher |
| Drive motor | Stepper or servo motor |
| Command | G.code , mmg , plt , uoo,HPGL |
| Compatible Software | Type3, Artcut, ArtCAM, masterCAM software |
| Certificate | CE,FDA |
| Pack dimensions | 1700mm X 700mm X 1700mm wooden trunk |